Sanayi-i Nefise Mektebi'nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Açılış Tarihi Hakkında

139 senelik tarihi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) herkesin bildiği gibi ülkemizde sanat eğitimini başlatan ve tarihi boyunca yön veren kurumdur. Osmanlıdan miras kalan MSGSÜ ya da kuruluş adıyla Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane ya da eskilerin andığı adıyla akademi, Cumhuriyet döneminin de en önemli kurumlarından biridir. Kurumlar tarihleri ile var olurlar ve özellikle MSGSÜ gibi köklü kurumların geleneklerini ve tarihlerini keyfi olarak değiştirmek ve/veya tahrif etmek kabul edilemez.

Bu sene, 2022 Mart ayında, doğum günü pastaları ve balonları ile, bir faninin doğum gününü kutlar gibi, köklü bir kurumun 140. kuruluşunun kutlanıldığının iddia edilmesi, kurumun geleneğinde var olan bir durum değildir.

Tarihçi olmadığım halde, son yıllarda yaşanan açılış tarihi ile ilgili tartışmalar neticesinde, konuya naçizane bir katkıda bulunmak için, mümkün olduğu kadar referanslar ile birlikte, yazma ihtiyacı hissettim. Umarım değerli tarihçilerimiz tarafından haddimi aştığım düşünülmez.

Ekte sunduğum gerekçeler ile tam 137 yıl boyunca 3 Mart’ta kutlanan açılışın, neden 2 Mart tarihinde yapılamayacağını ve asıl olanın kuruluş kararının alındığı yıl değil, kurumun gerçekte faal olarak açıldığı yıl olması gerektiği konusunun yeterli derecede açıklayıcı olacağını dilerim.

Sanayi-i Nefise Mektebi’nin Açılışı (pdf dosyasına ulaşmak için tıklayınız)